close

Spring Sports

Spring Academic All-Conference, 18

 

Cross County Conference

All Conference Softball

2018

 

 

First Team

 

Trinity Henderson, Ansonia                            Sam Urban, Miami East

Gracie Garno, Arcanum                                  Paxton Scholl, Mississinawa Valley

Elle Siculan, Arcanum                        Ariel Lee, National Trail

Chelsea Gill, Bradford                                    Kylee Fisher, Newton

Skip Miller, Bradford                                     Kristen Rappold, Newton

Sarah Hubbard, Covington                             Riley Cruse, Tri-County North

Makenzie Long, Covington                            Sidney Jackson, Tri-County North

Kennedy Morris, Franklin Monroe

 

 

Second Team

 

Sarah Rhoades, Ansonia                                 Bobbi Jean Grimes, National Trail

Sydney Artz, Arcanum                                   Baily Chaney, Newton

Kaylee Wilcox, Arcanum                                Ashlyn Deeter, Newton

Grace Anthony, Bethel                                  Taylor Green, Tri-County North

Liv Reittinger, Bethel                                     Kaitlin Heindl, Tri-County North

Bianca Keener, Bradford                                Kloey Murphey, Tri-Village

Makenna Gostomsky, Covington                   Kelsie Shafer, Twin Valley South

Kinsey Goins, Franklin Monroe

 

Special Mention Team

 

Lexi Shinn, Ansonia                                       Taylor Collins, Mississinawa Valley

Macey Hartman, Arcanum                              Davlyn Werner, National Trail

Madie Casto, Bethel                                       Mallory Dunlevy, Newton

Bailey Wysong, Bradford                               Hailey Stupp, Tri-County North

Morgan Studebaker, Covington                     Breeann Lipps, Tri-Village

Belle Cable, Franklin Monroe                         Haley Cooke, Twin Valley South

Emily Adkins, Miami East

 

Player of the Year – Skipp Miller, Bradford

 

Coach of the Year – Mark Gibson, Newton

 

 

 

 

 

Cross County Conference

All Conference Baseball

2018

 

First Team

 

Cory Ross, Arcanum                                       Treg Jackson, Newton

Hunter Shelley, Bethel                                    Ryan Mollette, Newton

Andy Branson, Bradford                                Cole Weaver, Newton

Zach Cable, Franklin Monroe                         Chandler Sproles, Tri-County North

Brandon Wilson, Miami East                          Collin Whipp, Tri-County North

Trent Collins, Mississinawa Valley                 Jared Buckley, Tri-Village

Peyton Lane, National Trail                            Ryan Bassler, Twin Valley South

Peyton Miller, National Trail

 

Second Team

 

Tyler Neal, Ansonia                                        Zac Longfellow, Mississinawa Valley

Evan Atchley, Arcanum                                 Cameron Harrison, National Trail

Wade Meeks, Arcanum                                  Noah Weaver, Newton

Clay Layman, Bradford                                  Liam Downing, Tri-County North

Mason Dilley, Covington                                Christian Ricker, Tri-Village

Levi Altic, Franklin Monroe                           Buddy Henderson, Twin Valley South

Bryce Filbrun, Franklin Monroe

Jake Arthur, Miami East

Austin Rutledge, Miami East

 

Special Mention Team

 

Rygh Fortkamp, Ansonia                                Matt Slob, Mississinawa Valley

Cole Spitler, Arcanum                        Travis Hunt, National Trail

Perry Casto, Bethel                                         Nash Lavy, Newton

Parker Smith, Bradford                                  Jacob Isaacs, Tri-County North

Braden Miller, Covington                               Derek Eyer, Tri-Village

Jeremy Bridenbaugh, Franklin Monroe          Cade Cottingim, Twin Valley South

Andy Wargo, Miami East

 

Player of the Year – Treg Jackson, Newton

 

Coach of the Year – Jordan Kopp, Newton